Zaznacz stronę

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie ma rodzaj wybranych pedałów rowerowych. Jakie pedały do roweru powinno się zakupić? Sprawdź, co musisz o tym wiedzieć!

Kupując rower, zwraca się uwagę na jego typ, możliwości, a nawet na obecne biegi czy siodełko. Mało kto jednak wie, że kolosalne znaczenie dla możliwości danego roweru mają obecne w nim pedały. Z tego też powodu powoli rośnie zainteresowanie, jakie pedały do roweru zakupić. Czym się one powinny cechować, jak je dobrać i z jakiego tak właściwie powodu są one aż tak ważne?

Dlaczego należy mieć odpowiednie pedały do roweru?

Pedały rowerowe to bardzo niedoceniany element. Zwykle skupiamy się na tym, jaki jednoślad wybrać, jak dopasować go do stylu jazdy, czy też naszych możliwości. Z jakiego zatem powodu tak często słychać pytanie, jakie pedały do roweru wybrać? Na co wpływa to szczególne wyposażenie roweru?
Dobór odpowiednich pedałów jest naprawdę ważny, gdyż pozwalają one zachować lepszą stabilność i kontrolę nad rowerem. W końcu to właśnie pedał będzie tym elementem, który będzie miał bezpośredni kontakt z obuwiem, a zatem i ze stopą rowerzysty. Wiedzieć bowiem trzeba, że pedały są jednym z trzech punktów styku rowerzysty z jednośladem. Oprócz nich wymienić tu trzeba jeszcze siodełko i kierownicę.  Co ciekawe, dobrze dobrany pedały zapewniać będą mocne i stabilne połączenie, co przekładać się będzie na lepsze wykorzystanie siły mięśni podczas pedałowania. Prawidłowe i co najważniejsze pewne ustawienie stopy na pedale pozwoli przekazać więcej mocy z nóg na napęd roweru, co oczywiście oznaczać będzie możliwość szybszej i dłuższej jazdy ze względu na mniejsze straty energii i mniejsze zmęczenie.
Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że poprawne dopasowanie pedału do roweru i stylu jazdy pozytywnie wpłynie nie tylko na przyczepność i stabilność podczas jazdy, lecz przede wszystkim na komfort jazdy.

Rodzaje pedałów rowerowych

Skoro wiemy już, że pedał roweru jest kluczowy dla bezpiecznego oraz efektywnego jeżdżenia, należy teraz zapoznać się z tym, jakie pedały do roweru zakupić i co powinno się przed zakupem sprawdzić. W tym wypadku wiedzieć trzeba, że każdy sklep rowerowy oferuje bardzo duży wybór pedałów różniących się konstrukcją, materiałem wykonania czy też oczywiście zastosowaniem i dopasowaniem do typu roweru.
Wśród różnych rodzajów pedałów wymienić trzeba:

  • modele platformowe — podstawowe pedały, które najlepiej sprawdzą się podczas jazdy codziennej w rekreacyjny sposób. Na pedałach platformowych oparte są najróżniejsze typy rowerów. Często spotyka się je w przypadku roweru górskiego, ale ma je także rower miejski.
  • wersje platformowe z kolcami — platforma ma to do ciebie, że obuwie w trudnych warunkach może ześlizgiwać się z pedału, co rzecz jasna negatywnie wpływać będzie na stabilność oraz bezpieczeństwo jazdy na rowerze. Jeśli szukasz czegoś do jazdy w trudnym terenie i jesteś miłośnikiem kolarstwa górskiego, wybierz spośród pedałów z kolcami. Podeszwa buta niejako wbija się w pedał, co będzie gwarantować lepszą stabilność. Oczywiście na takich pedałach można jeździć w zwykłych butach
  • pedały zatrzaskowe — zapewniają idealne połączenie między butem a pedałem. Jeśli posiadasz rower szosowy najlepszym wyborem będą pedały zatrzaskowe spd oraz spd-sl. Dzięki nim stopa cały czas na sztywno wpięta jest w pedał. Oznacza to, że pedały te pozwalają na łatwiejsze generowanie większej mocy i doskonale sprawdzają się na szosie. Jeśli chcemy wybrać pedały posiadające system zatrzaskowy, musimy pamiętać, że wymagają specjalnego obuwia. Co więcej, nauczyć się trzeba szybkiego wpinania i wypinania, aby możliwe było wyrobienie prawidłowych nawyków.

Jakie pedały do roweru wybrać — na co zwrócić uwagę wybierając pedały do roweru?

Wybierając pedały rowerowe, nie powinno się zwracać uwagi jedynie na to, jaki typ pedałów się wybierze. Jakie inne cechy różnią pedały i na co zwracać uwagę podczas zakupu?
Jeśli chcemy mieć nie tylko komfortowy, ale także mocny rodzaj pedałów rowerowych, należy przyjrzeć się materiałowi, z którego będą zrobione. Jakie pedały do roweru będą najlepsze? Najlepsze pedały to bez wątpienia modele wykonane z aluminium. Gwarantują one trwałość i możliwość długotrwałego użytkowania. Oczywiście pasują do różnych typów rowerów.
Wybierając pedały platformowe, należy zwrócić uwagę na ich rozmiar. Jeśli chcemy uniknąć zsunięcia stopy z pedału i zapewnić sobie stabilny podjazd w każdych butach rowerowych, szerokość platformy musi być dopasowana do wielkości stopy.
Kupując profesjonalne pedały spd warto od razu kupić do nich dedykowane modele specjalnych butów. Będą one lepszym wyborem niż buty standardowe, które mogą sprawiać problemy przy zejściu z roweru.

Kiedy wymieniać pedały rowerowe?

Kupując standardowy rower, często otrzymuje się w zestawie proste, najczęściej plastikowe pedały platformowe. Jeśli jednak nabędziemy lepszej jakości gravel lub rower mtb czy enduro, zwykle nie będzie on miał w ogóle pedałów i trzeba je będzie nabyć samodzielnie.
Skoro wiemy już, jakie pedały do roweru kupić, trzeba się teraz dowiedzieć, kiedy je wymieniać na nowe. Tak naprawdę powinno się to robić dopiero wtedy, gdy na starych pedałach widoczne będą ślady zużycia, pęknięcia lub innego rodzaju uszkodzenia. Posiadając pedały spd-sl warto również zwracać uwagę, jak działa zatrzask i czy nie wyrobił się w nich pin.

Uniwersalne pedały — zalety i wady

Wiele rowerów, szczególnie tych tańszych, występuje z dedykowanymi pedałami, często nawet markowymi firmy Shimano. Z jakiego powodu nie powinno się z nimi zostawać i lepiej zakupić pedały nowe?
Jakie pedały do roweru są dodawane? Zwykle są to modele proste, tanie i niskie jakości. Oznacza to, że ich trwałość jest dość kiepska, a dodatkowo nie będą one zapewniać efektywnego przekazywania energii ze stóp na napęd. Jeśli zależy nam na możliwie najlepszym sprzęcie, powinniśmy wymienić pedały na nowe i dedykowane do naszych potrzeb.

Zakończenie

Wydawać się może, że jazda na rowerze jest prosta i nie wymaga specjalnie dobrze dobranego sprzętu. Nic bardziej mylnego, czego najlepszym dowodem są niepozorne pedały rowerowe. Te niewielkie elementy mają kolosalny wpływ na przyjemność, ale też bezpieczeństwo jazdy. Po zapoznaniu się z powyższym poradnikiem z pewnością uda się nabyć wysokiej jakości, dobrze dopasowane do stylu jazdy i potrzeb pedały rowerowe.