Zaznacz stronę

Roztocze to urokliwy region cieszący się zasłużoną popularnością wśród miłośników dwóch kółek. To miejsce nie tylko zachęca malowniczymi krajobrazami, ale także oferuje bogatą bazę noclegową, zapewniając spokojne odkrywanie jego uroków z dala od tłumów turystycznych. Jest to również prawdziwy raj dla turystów, którzy kochają jazdę na rowerze.

Roztocze – co warto wiedzieć?

Bardzo łatwy dostęp do Roztocza sprawia, że podróżowanie staje się w tym miejscu niebywale przyjemne. Kolej, która jeszcze do niedawna była bardzo niewygodnym tematem, dziś łączy Zamość z Lublinem i Warszawą, oferując również przewóz rowerów. Sezonowa trasa kolejowa dociera aż do Suśca i Zwierzyńca, umożliwiając nam dotarcie w sam środek tego kapitalnego obszaru.

Dla podróżujących własnym samochodem, dobrym wyborem będą drogi ekspresowe prowadzące do Lublina, skąd pozostaje niewielka odległość do Zamościa lub Zwierzyńca. 

Baza noclegowa na Roztoczu jest fenomenalnie rozwinięta, szczególnie w takich miejscowościach jak Zamość, Zwierzyniec czy Szczebrzeszyn. Rzecz jasna, istnieje również możliwość nocowania pod namiotem, aczkolwiek należy mieć na uwadze, że w Parku Narodowym jest to nie tylko niebezpieczne, ale też zabronione. 

Szlak rowerowy przez Roztocze – ciekawostki

Szlak rowerowy na Roztoczu jest naprawdę dobrze oznakowany, jednakże i tak warto mieć przy sobie mapę. Świetnym patentem na krótszą wyprawę jest pokonanie Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza, który ma około 100 kilometrów długości i znany jest z tego, że prowadzi od Kraśnika do Zwierzyńca. Weekendową przygodę warto skupić chociażby na odcinku szlaku, który przemierza przez samo serce Roztocza, np. trasę od Zwierzyńca do Majdanu Sopockiego czy Bondyrza.

Po drodze na turystów czekają liczne atrakcje, zachęcające do krótkich postojów i odkrywania zupełnie nieznanych zakątków. Podczas rowerowej wyprawy możemy zwiedzić liczne urokliwe miejsca – Bondyrz z muzeum Armii Krajowej w starej szkole to tylko jedna z wielu godnych uwagi ciekawostek. Warto także skosztować pysznych domowych specjałów w Zagrodzie w Guciowie oraz delektować się wybornym pstrągiem, którego nie brakuje w tym miejscu.

Roztocze to jednak nie tylko odkrywanie lądowych atrakcji. Po intensywnym dniu na rowerze możemy bowiem zdecydować się na spływy kajakowe po rzekach Wieprz i Tanew, które są doskonałą opcją dla osób lubiących wodne eskapady. Infrastruktura kajakowa jest w tym miejscu doskonale zorganizowana, zapewniając transport, obsługę i dodatkowe atrakcje w trakcie podróży.

Józefów, czyli stolica rowerowa Roztocza – czym się cechuje?

Miejscowość Józefów bezsprzecznie zasługuje na miano rowerowej stolicy Roztocza. Oprócz doskonałej bazy noclegowej i bardzo dogodnej lokalizacji, wyróżniają ją niezwykle klarowne mapy, trasy dostosowane do różnego poziomu zaawansowania oraz ponadprzeciętna bliskość do głównych atrakcji regionu.

Dedykowany szlak Ziemi Józefowskiej, pętla Ordynacji Zamojskiej czy specjalna trasa „Z dala od cywilizacji” pozwalają na poznanie nieoczywistych piękności Roztocza bez konieczności tłoczenia się w tłumie. Trasy mają różne długości, dzięki czemu są atrakcyjne dla wielu turystów. Mają one od 50 do nawet 80 kilometrów, w efekcie czego świetnie spiszą się u wymagających. 

Mapa czy GPS – co lepiej sprawdzi się podczas pobytu w tym miejscu?

Roztocze oferuje mnóstwo różnorodnych tras, zaspokajając różne gusta rowerzystów. Krajobrazy czy atrakcje przyrodnicze, geologiczne i historyczne to tylko niektóre z walorów Roztocza. Oznacza to, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Szczególnie popularny jest jednak szlak rowerowy Green Velo, biegnący ze Zwierzyńca w kierunku Radruża i Horyńca, który idealnie spisze się podczas weekendowej wyprawy. Wybór trasy zawsze zależy jednak od naszych preferencji, a pomocnym narzędziem podczas podróży może być przewodnik „Rowerem po Roztoczu”. W połączeniu z mapą szlaków rowerowych gadżety te tworzą kompletny zestaw ułatwiający eksplorację tego fascynującego regionu. Roztocze ma bardzo szerokie spektrum walorów, dlatego też sprawdzi się świetnie u niemal każdego.