Zaznacz stronę

Pedały rowerowe podobnie jak sam sprzęt są bardzo różnorodne. Choć wydawać by się mogło, że to  mało istotny element, to jest wręcz przeciwnie – to właśnie on ma duży wpływ na komfort jazdy szczególnie w przypadku rowerzystów, którzy naprawdę dużo poruszają się swoim jednośladem. W większości rowerów montowane są pedały niskiej jakości, które dość szybko wymagają wymiany. Jakie zatem wybrać, by zapewnić sobie jak największy komfort jazdy?

Różne rodzaje – te same funkcje

Choć dostępnych jest kilka bardzo różnych typów pedałów, to jednak zawsze będą one pełniły te samą funkcję. Jest to podstawowe wyposażenie roweru, będące jednym z trzech punktów ciała mających bezpośredni kontakt z jednośladem (pozostałe to kierownica i siodełko). Warto też pamiętać o tym, że jazda bez pedałów będzie niemożliwa, a przy tych złej jakości niezbyt komfortowa.

Pedały rowerowe można podzielić na dwa podstawowe typy:

  • platformowe – najpopularniejszy typ nie wymagający posiadania specjalistycznego obuwia. Takie pedały będą się sprawdzały w każdym rowerze;
  • zatrzaskowe – idealne dla osób uprawiających kolarstwo szosowe czy górskie. Dzięki nim stopa trzyma się sztywno, co jest gwarancją lepszego przenoszenia mocy nóg na napęd roweru. W tym przypadku niezbędne są jednak specjalne buty z możliwością montażu bloków górskich lub szosowych (nie można używać ich zamiennie). 

Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj pedałów zostanie zamontowany w rowerze, ich zadanie zawsze jest takie samo – mają napędzać rower. 

Pedały do roweru – rodzaje

Wybór odpowiednich pedałów do roweru będzie miał kluczowe znaczenie nie tylko na komfort, ale również na jakość i wydajność jazdy. Muszą być dopasowane nie tylko do sprzętu, ale również do stylu jazdy i indywidualnych preferencji. 

Pedały platformowe

Pedały platformowe to najpopularniejszy i najprostszy typ pasujący niemal do każdego roweru. Są płaskie, a stopa ustawiona jest swobodnie na całej ich powierzchni. Idealne do jazdy na krótkich dystansach. Ze względu na to, że brakuje w nich systemy blokowania, stopa nie jest związana z pedałem, co może okazać się korzystne w wielu sytuacjach, w których konieczna jest szybka reakcja.

Pedały SPD

Pedały SPD wyposażono w specjalny system blokady, łączący stopę rowerzysty z pedałem (stosowane są tu specjalne klamry lub zatrzaski). Jest to typ najlepiej sprawdzający się w rowerach szosowych oraz MTB, gdzie stopa musi trzymać się mocno w pedale, aby zapewniać stabilność w czasie jazdy i znacznie lepszą kontrolę nad jednośladem. 

Specjalnym rodzajem pedałów są SPD-SL, modele zatrzaskowe nieco podobne do SPD, jednak zaprojektowane wyłącznie z myślą o rowerzystach praktykujących jazdę szosową. Zostały tak zaprojektowane, by zapewniać maksymalną stabilność i jeszcze większą kontrolę nad rowerem. Takie pedały często wybierane są przez profesjonalnych kolarzy i zaawansowanych amatorów.

Dopasowanie pedałów do typu roweru

Dobre pedały to jeden z czynników mających znaczący wpływ na komfort, wydajność i bezpieczeństwo jazdy. Pedały są bardzo różne, dlatego należy dobierać je, mając nie tylko na względzie własne potrzeby i preferencje, ale również model roweru, w którym zostaną zamontowane.

W przypadku rowerów miejskich najkorzystniejszym wyborem będą pedały platformowe – proste w obsłudze, umożliwiające szybkie wsiadanie i zsiadanie z roweru. Ich powierzchnia jest płaska, bez jakichkolwiek zatrzasków, co będzie wygodne szczególnie przy jeździe uwzględniającej częste postoje. 

W rowerach szosowych dla komfortu i wydajności jazdy należy montować specjalne pedały – najlepiej SPD lub SPD-SL. Oba warianty świetnie łączą się z butami kolarskimi, idealnie sprawdzając się na szosie i w czasie wyścigu, gdzie bardzo ważne jest to, by rowerzysta miał pełną kontrolę nad swoim jednośladem. Takie pedały są też lekkie i aerodynamiczne, co nie pozostaje obojętne dla osiąganych wyników.

Niezależnie od wyboru odpowiedniego wariantu pedałów do roweru należy pamiętać o tym, by stawiać na  produkty dobrej jakości, wykonane z trwałych i solidnych materiałów. To na dłużej pozwoli cieszyć się komfortową, przyjemną i wydajną jazdą na rowerze.