Trasy rowerowe Lublin

Trasy rowerowe Lublin

Lublin i okolice stanowią doskonały teren dla miłośników dwóch kółek. W tym pięknym mieście i jego bliskim otoczeniu znajduje się około 170 kilometrów tras rowerowych, w tym ścieżki oraz wyznaczone pasy. Decydując się na przemierzanie Lublina i jego okolic na rowerze, warto zastanowić się, jakie trasy najlepiej odpowiadają naszym umiejętnościom. Ciekawe miejsca, które można podziwiać podczas rowerowych wycieczek, oraz wybór odpowiedniej ścieżki, zależą od kondycji, zainteresowań oraz tego, ile czasu chcemy poświęcić na zwiedzanie. Co możemy odkryć i zobaczyć podczas wyprawy po Lublinie i okolicy? Poznajmy trasy rowerowe o rożnym stopniu trudności.

Jezioro Zemborzyckie w Lublinie –  łatwa trasa rowerowa

W Lublinie, nad Jeziorem Zemborzyckim, zwanym również Zalewem Zemborzyckim, rozciąga się atrakcyjna trasa rowerowa. Ten sztuczny zbiornik wodny położony jest w dzielnicy o tej samej nazwie – Zemborzyce. Wycieczkę rowerową można zacząć niedaleko Parku Zawilcowa, skąd ścieżka rowerowa prowadzi ulicą Zawilcową aż do malowniczego brzegu Bystrzycy, który stanowi drogę do punktu widokowego na tamie Zalewu Zemborzyckiego. Cała trasa ma długość przekraczającą 10 km i stanowi doskonały pomysł na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

Podróż wokół jeziora nie musi się jednak zakończyć na tamie – dalsza ścieżka rowerowa pozwala na całkowite okrążenie zbiornika, co gwarantuje wspaniałe widoki i możliwość odkrycia licznych atrakcji. Wzdłuż brzegów znajdują się różnorodne punkty rekreacyjne, takie jak baseny, place zabaw dla dzieci i restauracje, gdzie można odpocząć i zregenerować siły. Miłośnicy aktywności wodnych mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu. 

Wieża Ariańska – Park zdrojowy – średnia trasa 

Trasa rowerowa Wieża Ariańska w Wojciechowie–Park Zdrojowy Nałęczów to średnio trudny odcinek o długości 62.9 km, który rozpoczyna się w Stasinie Polnym. Z uwagi na średnią prędkość 16.7 km/h i sumę przewyższeń na poziomie 320 m w obie strony, wymaga ona od uczestników dobrej kondycji fizycznej.

Większość trasy ma utwardzone nawierzchnie, co nie stawia wysokich wymagań technicznych, lecz do jej pokonania zalecane jest posiadanie doświadczenia w kolarstwie. 

Pod drogą wedle rzeczki – trasa średnio wymagająca

Trasa rowerowa „Pod drogą wedle rzeczki” to średnio wymagający szlak o długości 54,4 km, który rozpoczyna się w Lublinie Zachodnim. Z uwagi na wzniesienia o wysokości 250 m w górę i 240 m w dół, trasa wymaga od uczestników nieco krzepy.

Większość trasy prowadzi przez utwardzone drogi, co nie wymaga specjalnych umiejętności w jeździe na rowerze. Punkt startowy jest łatwo dostępny dzięki możliwości dojazdu transportem publicznym. Należy mieć na uwadze, że trasa obejmuje odcinki ze schodami, co może oznaczać konieczność przenoszenia roweru w niektórych miejscach.

Lublin – Poleski Park Narodowy

Między Lublinem a Starym Załuczem, leżącym u bram Poleskiego Parku Narodowego, rozciąga się dystans przekraczający 50 km, który można pokonać na rowerze w przybliżonym czasie około 2 godzin i 40 minut. Czas ten może się wahać w zależności od indywidualnych predyspozycji rowerzysty.

W obrębie parku narodowego wytyczono kilka malowniczych tras rowerowych, w tym: Dąb Dominik o długości około 3 km, Spławy z trasą 7,5 km, Obóz powstańczy o długości 4 km, Perehod rozciągający się na 5 km oraz najdłuższa Mietiułka, licząca 21 km.

Lublin – Muzeum w Kozłówce – Lubartów i powrót do Lublina

Szlak rowerowy z Lublina do Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego zaprasza na około 20-kilometrową podróż przez malownicze tereny. Dalej, po przejechaniu kolejnych 10-12 km przez serce parku, rowerzyści docierają do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, gdzie czeka na nich ekspozycja sztuki i historii. Kolejne 10 km to etap do Lubartowa, miasta z bogatą ofertą kulturalną i historyczną. Powrót do Lublina to dystans mniej więcej 28-30 km, co czyni całą trasę idealną dla miłośników dwóch kółek, którzy cenią sobie zarówno piękno natury, jak i zabytki.

Kozłowiecki Park Krajobrazowy jest enklawą dzikiej przyrody, gdzie liczne ścieżki rowerowe prowadzą przez obszary, gdzie natura rozwija się bez znaczącej ingerencji człowieka, co pozwoliło przetrwać rzadkim gatunkom flory. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce to prawdziwa perła architektury, z późnobarokową rezydencją, która przeszła przez ręce wielu wpływowych rodów. Tutaj warto zatracić się w oglądaniu oryginalnych wnętrz z końca XIX wieku, zobaczyć Galerię Sztuki Socrealizmu i przechadzać się po zachwycających ogrodach.

Lubartów zaś oferuje rowerzystom szansę na dłuższy odpoczynek i zwiedzanie takich miejsc jak Pałac Sanguszków czy Bazylika św. Anny, a także Klasztor kapucynów. Cała trasa jest nie tylko wycieczką fizyczną, ale i podróżą przez bogatą historię i kulturę regionu.

Podobne wpisy