Trasy rowerowe Lubelskie
Województwo lubelskie obfituje pod względem różnorodnych tras rowerowych, po których mogą poruszać się pasjonaci dwóch kółek niezależnie od poziomu zaawansowania jazdy. Osoby kochające rekreacyjne poruszanie się na rowerze, jak i bardziej ekstremalne doznania na pewno znajdą odpowiedni szlak rowerowy dla siebie. Na samym początku należy podkreślić, że województwo lubelskie charakteryzuje się piękną roślinnością, a przez wiodące trasy rowerowe rzadko spotyka się zabudowania, dlatego miłośnicy mogą napawać się ciszą, spokojem i wyjątkowym ziemskim klimatem, w którym będą czuli się jak w raju. Startujemy!
Spis treści
Trasy rowerowe lubelskie – wygodnie i pięknie
Myśląc o podróży przez ten rejon rowerem koniecznie należy wziąć pod uwagę Centralny Szlak Rowerowy Roztocza w województwie lubelskim. Pierwszym z dostępnych najpopularniejszych szlaków jest szlak wiodący przez roztocze. Jest to niezwykle cenny obszar leśny, który został objęty ochroną, a to ze względu na jego umiejscowienie – znajduje się w obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego. To sprawia, że pasjonaci dwóch kółek mogą poczuć bliskość z naturą poruszając się tym rejonem. Wyjątkowe walory naturalnego klimatu, a także kultury można poczuć na tym zalesionym obszarze.
Nadbużański Szlak Rowerowy
Bardzo charakterystycznym szlakiem rowerowym na terenie ziemi lubelskiej jest Nadbużański Szlak Rowerowy, który wiedzie z miejscowości Janów Podlaski aż do Hrubieszowa. Jest to linia o długości prawie 300 km o różnych trudnościach, chociaż w przeważającym terenie dominuje szlak czerwony. Ta trasa wiedzie od Janowa Podlaskiego, poprzez Kostomłoty, Jabłeczną aż do miejscowości Dołhobrody, by docelowo dotrzeć do Włodawy. Szlak wiedzie przez malownicze pola, łąki oraz leśne tereny, dzięki czemu można napawać się piękną zieloną roślinnością.
Green Velo na terenie ziemi lubelskiej
Ziemia Lubelska także została wzbogacona o Szlak rowerowy Green Velo, który ma 2 000 km po swojej wschodniej części. Trasa przebiega przez malownicze tereny, na których można zachłysnąć się wielokulturowością, ponieważ teren Nadbużański przebiega przez Sanktuaria różnych wyznań. Podróżując tą trasą koniecznie trzeba zatrzymać się przy Sanktuarium Maryjnym w Kodniu bądź przy prawosławnym kościele w miejscowości Jabłeczna. Włodawa czy Chełm także w sobie kryją wielokulturowość.
Lublin – Muzeum w Kozłówce
Trasa rowerowa wiodąca z lublina do miejscowości Kozłówka liczy około 50 km i prowadzi przez malownicze lasy parku krajobrazowego, dzięki czemu przemierzając ten szlak można podziwiać piękno natury, a jednocześnie odwiedzić Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Warto również wspomnieć, że po drodze można trafić na ścieżkę edukacyjną Kopanina, po której podróżować to prawdziwa przyjemność. Można cieszyć się pięknym zapachem eterycznych olejków drzew leśnych, śpiewem ptaków, a także szumiących konarów.
Należy także wspomnieć o rezerwacie przyrody Kozie Góry, W którym można pozwolić sobie na odpoczynek w odpowiednio przygotowanym do tego miejscu. Jest to bardzo chętnie przemierzana trasa rowerowa przez turystów oraz mieszkańców regionu, którzy mogą cieszyć się wieloma dobrze oznakowanym już szlakami rowerowymi. Docierając na miejsce koniecznie należy odwiedzić Muzeum w Kozłówce oraz Galerię Sztuki Socrealizmu, które wyglądają obłędnie. Warto nadmienić, że Pałac w Kozłówce zamieszkiwała rodzina Zamoyskich. Dzięki wycieczce tą trasą rowerową można nie tylko cieszyć się wyprawą, ale również poznać historię tego regionu.
Turystyka rowerowa jeżeli chodzi o województwo lubelskie jest niezwykle rozwiniętą można na jej terenie odnaleźć szereg tras rowerowych które wiodą przez rezerwat laser park Krajobrazowy roztocza dzięki czemu można napawać się niezwykłymi krajobrazami oraz roślinnością.
Lublin – Nałęczów – Kazimierz Dolny
Trasa rowerowa wiodąca z Lublina przez Nałęczów aż po Kazimierz Dolny jest dość wymagająca i liczy w sumie 60,5 km. Na jej terenie znajduje się szereg podjazdów oraz zjazdów dzięki czemu rowerzyści mogą sprawdzić swoje umiejętności techniczne jazdy na rowerze. Niemniej jednak to co najważniejsze to niezwykłe walory przyrodnicze panujące na tym terenie, które będą cieszyły przez całą trasę, ponieważ szlak prowadzi przez urokliwe i bardzo wartościowe zakątki Parku Krajobrazowego, który zajmuje obszar 13 670 ha. Docierając do Kazimierza Dolnego można w nim zatrzymać się na dłużej, by podziwiać zabytki pochodzące jeszcze z czasów gotyckich – tak jak kościół zbudowany w piętnastym wieku, który jest jednym z obowiązkowych punktów do zobaczenia podczas podróży trasą Lublin – Nałęczów – Kazimierz Dolny. Ponadto na terenie miasta znajdują się baszta i ruiny zamku. Bardzo duże wrażenie robią zabytkowe kamienice oraz układ miasta pochodzący z czasów renesansu.
Finalnie docierając ścieżką rowerową do Nałęczowa warto podkreślić, że jest to miasto uzdrowiskowe, w którym warto zobaczyć secesyjną willę usytuowaną wzdłuż kilku ulic, a także Park Zdrojowy, na terenie którego znajduje się sanatorium.
Pasjonat rowerów oraz zdrowego stylu życia 🙂