Ile kosztuje ładowanie roweru elektrycznego?

Ile kosztuje ładowanie roweru elektrycznego?

Rower na prąd to przyszłość poruszania się po miastach. Nic więc dziwnego, że wiele osób już dziś zastanawia się, ile kosztuje ładowanie roweru elektrycznego. Sprawdź, jaki to koszt!

Rowery elektryczne kupowane są nie tylko z powodu wygody i ogromnego komfortu podróżowania, lecz przede wszystkim z uwagi na niskie koszta względem pojazdów spalinowych. Zanim jednak wybierze się taki pojazd, warto sprawdzić, ile kosztuje ładowanie roweru elektrycznego podczas codziennego użytkowania.

Ile kosztuje ładowanie roweru elektrycznego — średni koszt

Posiadacze roweru na prąd zastanawiają się, ile kosztuje naładowanie roweru elektrycznego. Powinni oni jednak zadać inne pytanie, a mianowicie, ile kosztuje naładowanie baterii do pełna, bo to przecież ona jest elementem magazynującym energię i przekazującym ją do silnika elektrycznego odpowiedzialnego za napęd.

Jakie informacje trzeba posiadać, aby obliczyć koszt ładowania baterii do roweru elektrycznego? Przede wszystkim dowiedzieć się trzeba, jakie jest napięcie akumulatora, ale też pojemność baterii. Jeśli chcemy poznać koszt naładowania baterii, musimy dowiedzieć się, ile energii będzie trzeba do niej dostarczyć — wartość tę podaje się w watogodzinach.

Jakie dane będą potrzebne? Jak już wcześniej wspominaliśmy, kluczowa jest pojemność akumulatora roweru. Warto również wiedzieć, jaka jest sprawność akumulatora w rowerze — zwykle w nowej baterii wynosi 90%. Żeby poznać liczbę kilowatogodzin potrzebnych do naładowania akumulatora 300 wh, należy 300 podzielić przez sprawność, czyli 0,9 i następnie przez 1000. Otrzymany wynik na koniec trzeba pomnożyć przez koszt energii elektrycznej w danym regionie. Jeśli 1 kWh kosztuje 80 groszy, wtedy koszt naładowania akumulatora 300 wh wyniesie 0,26 grosza. Oznacza to, że znając pojemność akumulatora w swoim rowerze, a także cenę za prąd można łatwo obliczyć dokładny koszt prądu, który pobierze ładowarka.

Koszt ładowania dla różnych pojemności akumulatorów

Wiemy już, ile kosztuje jazda rowerem elektrycznym w przypadku akumulatora o dość niskiej pojemności, czyli 300 wh. Wiedzieć jednak trzeba, że naładowanie baterii w rowerze elektrycznym o innej pojemności będzie wymagało zupełnie innego wyliczenia. Jak obliczyć przybliżony koszt jednej kilowatogodziny biorąc pod uwagę akumulatory o różnych pojemnościach?
Ile kosztuje naładowanie roweru elektrycznego w przypadku baterii o pojemności 500 wh? Naładowanie baterii do roweru elektrycznego, gdy średnia cena za prąd wynosi 80 groszy, wygląda następująco:

  • jeśli bateria ma pojemność 500 wh – 44 grosze,
  • jeśli bateria ma pojemność 600 wh – 53 grosze,
  • jeśli bateria ma pojemność 750 wh – 66 groszy.

Jak zatem widać, średni koszt naładowania baterii wynosi około 40-60 groszy. Oznacza to, że jednorazowe pełne ładowanie zasilania akumulatora nie jest zbyt kosztowne.

Czynniki wpływające na koszt ładowania baterii rowerowej

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak poznać koszt jazdy rowerem elektrycznym i naładowania akumulatora do pełna, koniecznie musimy wziąć pod uwagę różne czynniki, które będą miały wpływ na ostateczną cenę. Ile kosztuje ładowanie roweru elektrycznego w zależności od różnych zmiennych?

Ile kosztuje naładowanie baterii w rowerze elektrycznym? Koszt ten wynika oczywiście z takich zmiennych jak pojemność baterii i posiadanego typu roweru. Niezwykle ważne jest także to, jaka będzie wartość wspomagania jazdy przez silnik elektryczny. Oczywiście mniej energii zużyje się w przypadku jazdy z niewielkim wspomaganiem, niż jakby silnik elektryczny w 100% miał napędzać rower.

Nie można ignorować także faktu, że oprócz czynników takich jak pojemność baterii, niezwykle istotna jest cena samego prądu. Wiedzieć bowiem trzeba, że w zależności od regionu i dostawcy energii koszt może być naprawdę bardzo zróżnicowany. Oczywiście na koniec trzeba wziąć pod uwagę także to, jak będzie się dbać o rower elektryczny, a konkretnie o jego baterię. Im bardziej zużyta będzie, tym spadać będzie jej sprawność, a więc rosnąć będzie koszt ładowania. Nie bez znaczenia w tym wypadku jest częstotliwość ładowania, która zwykle wynosi 5 dni w tygodniu.

Ile kosztuje przejechanie 100 km rowerem elektrycznym?

Standardem w przypadku samochodów jest podawanie spalania na odcinku 100 kilometrów. Nic więc dziwnego, że rowerzyści chcą wiedzieć, ile kosztuje ładowanie roweru elektrycznego pokonującego taki dystans. Innymi słowy, jaki będzie koszt przejechania 100 kilometrów?

Ile naprawdę kosztuje naładowanie baterii do roweru, który pokonuje 100 kilometrów? Przyjmuje się, że średnio rower o pojemności baterii 500 wh może na jednym ładowaniu przejechać około 80 kilometrów. Oczywiście jest to wartość uśredniona dla wykonania obliczeń i w przypadku konkretnych rowerów dystans może być różny. Jeśli 80 kilometrów pokonuje się za 44 grosze, to 100 kilometrów kosztować będzie 0,55 groszy. Jest to wynik naprawdę atrakcyjny, który powinien skłonić każdego do zakupu roweru elektrycznego.

Podobne wpisy